Mount Diablo Hill Climb Time Trial Saturday - 21 July 2012
Jr Boy 13-14 Jr Boy 15-16
Jr Boy 17-18 Jr Girl 17-18
Elite P/1/2 Elite cat.3
Women 1/2/3 Women cat.4
Women Mas 35+ Mas 35+ 1/2/3
Masters 45+ Masters 55+
Elite cat.4 Elite cat.5
Mas 35+ 4/5 Clydesdale(200lb)
Combined results for all men Combined results for all women
Results notes: posted 7/21/2012
Results for Jr Boy 13-14, winning time 29:50.8 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 29:50.8 25 LEVITT,Drew Tieni Duro Junior Cy 0 2 41:18.9 27 LYLE,Ashton Tieni Duro Junior Cy 11:28
Results for Jr Boy 15-16, winning time 27:47.3 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 27:47.3 30 STEFANI,Jovanni Sprocket Rocket 0 2 30:23.6 29 CLARKE,Ryan Team Swift 2:36 3 37:33.7 28 BUSH,Connor 9:46
Results for Jr Boy 17-18, winning time 28:14.3 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 28:14.3 202 O'CAMB,Adam Tieni Duro 0 2 29:16.7 34 LEVINE,Reese Tieni Duro 1:02 3 29:40.1 31 KENTON,Peter Tieni Duro 1:26 4 33:32.0 32 KIMBALL,Charlie Tieni Duro 5:18 5 42:31.2 33 MENON,Ramakrishnan Team Fremont/FFBC 14:17
Results for Jr Girl 17-18, winning time 39:30.8 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 39:30.8 35 ANDERSON-MERRITT,Em. Tieni Duro Junior Cy 0
Results for Elite P/1/2, winning time 24:28.1 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 24:28.1 5 O'MARA,Stephen Team Mike's Bikes 0 2 24:55.6 9 WINGERT,James Team Mike's Bikes 27 3 25:12.6 1 DAW,Colin Fremont Bank Cycling 44 4 25:21.2 3 MARTINEZ,Julian Fremont Bank 53 5 25:21.8 6 POLIN,Max Rio Strada " 6 25:25.2 7 SCHEFFLER,Rob Fremont Bank Cycling 57 7 25:48.1 2 METCALFE,Kevin Team Specialized Rac 1:20 8 26:28.7 8 SPENCER,Connor Freewheel - BRITEspo 2:00 9 28:57.4 4 MILLER,Rand California Giant/ Sp 4:29 10 29:20.3 10 T,Travis Freewheel-BRITEsport 4:52
Results for Elite cat.3, winning time 26:01.9 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 26:01.9 201 LEONG,Kevin Freewheel BriteSport 0 2 26:26.9 12 BRITTEN,Ned Davis Bike Club 25 3 26:32.0 17 GROSS,Thomas Dolce Vita Cycling 31 4 26:34.4 11 BIRKY,Cameron Kovarus/Wells Fargo 33 5 26:36.2 15 DETLEFSEN,Hanns Taleo Racing 35 6 26:42.8 23 SPENCER,Kenneth CoreTechs Cycling Te 41 7 27:07.1 20 MURRAY,Dan Team Roaring Mouse 1:06 8 27:39.8 14 FURGIUELE,Chris Dolce Vita Cycling 1:38 9 27:44.9 21 NAWROCKI,Matt North American Velo 1:43 10 28:05.5 19 KUTZSCHER,Ethan Kovarus-Wells Fargo 2:04 11 28:30.5 18 KURRLE,Christopher Evergreen Racing 2:29 12 29:12.9 13 COLYER,David Taleo Racing 3:11 13 30:16.3 16 GEISER,Nicholas Yale Bulldog Cycling 4:15 14 41:40.3 22 SARNOSKI,David 15:39
Results for Women 1/2/3, winning time 30:38.5 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 30:38.5 38 STROUTS,Fiona Stevens Bikes p/b Pa 0 2 32:03.9 39 VAN HOUWELING,Molly Metromint Cycling 1:25 3 33:08.3 37 HAZLEWOOD,Elise RED Racing 2:30 4 33:21.6 36 FONG,Kimberly CyclesFANATIC.com 2:43 5 35:07.3 40 WETZEL,Lindsay Rio Strada 4:29
Results for Women cat.4, winning time 33:42.7 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 33:42.7 49 WONG,Melanie 0 2 33:54.0 45 FRITZ,Shelagh Taleo Racing 12 3 33:59.6 47 MCDONALD,Heather Metromint Racing 17 4 34:54.0 205 WONG,Jenny IronData ThirstyBear 1:12 5 35:04.9 48 MODENOS,Megan Taleo Racing 1:22 6 35:48.4 42 BERTRAM,Kathy Fuji-Oval Racing 2:06 7 36:01.0 46 JURGENS,Anna 2:19 8 37:17.9 43 BOSCH- MORA,Jenny Early Bird women's d 3:35 9 39:03.9 203 BRESLIN,Susan Unattached 5:21 10 1:04:26.7 44 FALLESGON,Gritchelle Team Roaring Mouse 30:44
Results for Women Mas 35+, winning time 30:02.5 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 30:02.5 57 WERNER,Erin IronDataThirstyBearC 0 2 32:13.8 204 CAVANAUGH,Leila IronData ThirstyBear 2:11 3 32:57.1 53 CASABONA,Helen Peninsula Velo Racin 2:55 4 33:20.1 54 FENECH,Lauraleen Los Gatos BRC 3:18 5 33:22.7 52 BENISHIN,Elizabeth Velo Bella - Special 3:20 6 34:52.6 50 ALLEN,Mary Ellen Webcor/Alto Velo 4:50 7 35:20.4 200 WALBROEHL,Yvonne Pen Velo 5:18 8 36:21.3 55 MORRILL,Michelle Team Roaring Mouse 6:19 9 37:04.5 56 ROUSHDI,Narda Fast Freddie 7:02 10 40:51.8 51 BARLOW,Jennifer Fuji Oval Racing 10:49
Results for Mas 35+ 1/2/3, winning time 26:11.9 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 26:11.9 63 SHERLOCK,Kieran VOS Racing 0 2 26:44.2 59 DALY,Brenon IronDataThirtyBear.c 33 3 27:09.6 60 GRABBE,Shon Webcor/Alto Velo 58 4 27:13.4 58 APPELMAN,Marcel Dolce Vita Cycling 1:02 5 27:40.7 61 LADDISH,Bill (BBC)Berkeley Bike C 1:29 6 28:17.6 64 NEVIN,Alan IronData Thirsty Bea 2:06 7 30:27.3 65 STUDENICKA,Todd Global Bikes Racing 4:16
Results for Masters 45+, winning time 26:05.4 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 26:05.4 93 METCALFE,Kevin Team Specialized Rac 0 2 26:25.2 81 NIELSON,Carl Kovarus/Wells Fargo 20 3 27:29.5 220 CAVANAUGH,John HDR Lombardi 1:24 4 27:32.6 75 FOY,Clark SJBC 1:27 5 27:34.5 71 CONNELLY,Dan Team Roaring Mouse 1:29 6 28:23.5 74 FOSTER,Joseph GNARLUBE / LANDSHARK 2:18 7 28:57.2 79 WHITE,Nigel Sherwood CC 2:52 8 29:04.8 73 FIELDING,Steve Unattached 2:59 9 29:11.2 76 GATES,Brian Expert Tree Service 3:06 10 29:39.7 69 BRIER,Bill Team Fremont/FFBC p/ 3:34 11 30:58.9 92 WOOD,Dan Taleo Racing 4:53 12 31:24.6 78 LOW,Anthony Taleo Racing 5:19 13 31:25.7 67 BIAGGI,Allen Alta Alpina 5:20 14 31:58.4 82 PANOS,Marty Taleo Racing 5:53 15 32:34.1 84 RAPMUND,Neil Berkeley Bicycle Clu 6:29 16 32:41.7 68 BIGGS,Steve Unattached 6:36 17 32:55.4 87 SPEER,Gary Unattached 6:50 18 32:57.7 219 KURIHARA,West Team Fremont 6:52 19 35:09.4 85 RODRIGUEZ,Arnaldo 9:04 20 36:19.9 72 COTTRELL,Wayne Ogden One 10:14 21 36:24.4 70 BROWN,Robert Vx Capital Partners 10:19 22 36:25.3 94 ZAUDERER,Marvin Taleo Racing 10:20 23 39:56.3 77 KHARSA,Charlie Team Mason Thomas 13:51 24 42:18.7 80 NGUYEN,Thanh Webcor/Alto Velo 16:13
Results for Masters 55+, winning time 26:22.2 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 26:22.2 97 ARCHER,Steve Morgan Stanley Smith 0 2 26:40.7 96 ANDERSON,Robert Team Specialized Rac 18 3 27:34.5 122 SUSCO,Kevin WEBCOR/Alto Velo 1:12 4 28:41.6 100 CAREY,Mac Taleo Racing 2:19 5 29:20.3 105 HOGLUND,Roy Webcor Alto Velo 2:58 6 29:39.1 123 URBAN,Stan morgan stanley/speci 3:17 7 30:00.3 119 SNIDER,Craig Taleo Racing 3:38 8 30:04.2 98 BARNES,Michael Unattached 3:42 9 30:12.2 108 LEBARD,Ron Victory Velo Racing 3:50 10 30:18.4 104 FREUND,Roland Davis Bike Club 3:56 11 30:30.7 107 LANGLEY,Jim Team Bicycle Trip/Sy 4:08 12 30:36.7 121 STOCKWELL,David SJBC 4:14 13 30:45.3 111 NELSON,Daryl Taleo Racing 4:23 14 30:49.1 116 SCRIVNER,Dan SixFifty Racing 4:27 15 31:55.7 117 SEK,Jonathan SJBC 5:33 16 32:29.8 120 STEFANI,Joseph Sprocket Rocket 6:07 17 33:40.6 221 BROOKS,Ted Taleo Racing 7:18 18 33:51.3 113 ROAY,Cory Peninsula Velo racin 7:29 19 34:09.7 109 LEIGHTON,Lloyd Davis Bike Club Race 7:47 20 35:17.3 114 SANTOS,Reuben Hilton Cycling Club 8:55 21 35:36.5 103 FARR,John Unattached 9:14 22 36:37.5 112 NOYES,Sid Davis Bike Club Race 10:15 23 37:06.2 99 BERG,John Team Fremont/FFBC pb 10:44 24 37:39.9 118 SIEGEL,Richard Above Category Racin 11:17 25 38:25.9 102 CASE,Donald Taleo Racing Team 12:03 26 41:57.8 110 LOWE,Cliff 15:35 27 42:00.1 95 ALLEN,Richard Webcor/Altovelo 15:38
Results for Elite cat.4, winning time 27:04.4 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 27:04.4 242 EVANS,Chris Pen Velo 0 2 28:09.6 190 SCHUSTER,Brian Dolce Vita Cycling 1:05 3 29:18.5 186 MICHAELS,Jeremiah Webcor/Alto Velo 2:14 4 29:28.0 240 TELLEZ,Alex Berkeley BC 2:24 5 29:36.7 187 NG,Colin 2:32 6 30:15.0 192 STANLEY,Jeremy North American Velo 3:11 7 30:19.0 194 WEINBERGER,James Dolce Vita Cycling, 3:15 8 30:22.0 191 SHORES,Steve Berkeley Bicycle Clu 3:18 9 30:39.3 185 LEM,John Team Fremont / FFBC 3:35 10 33:33.1 183 FREEMAN,John Dolce Vita Cycling 6:29 11 34:21.8 193 VIEIRA,Reynaldo LOMBARDI 7:17 12 38:36.2 188 ODELL,Anthony Folsom Bike/Mercedes 11:32
Results for Elite cat.5, winning time 28:07.1 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 28:07.1 126 BELTRAMO,Marcus Unattached 0 2 29:14.7 147 VAN HOOF,Dennis 1:07 3 29:24.4 135 LOEFFLER,Mike Cutters 1:17 4 29:57.2 131 HELGERSON,Chris Mike's Bikes / BikeS 1:50 5 30:06.6 140 RETZER,Travis Eden Bikes Racing Cl 1:59 6 30:45.4 144 SAETURN,Mark eden racing club 2:38 7 30:59.7 129 COLLETT,Stuart Taleo 2:52 8 32:22.8 133 KAM,Vincent Team Mason Thomas p/ 4:15 9 32:24.6 130 GREEN,Nat Unattached 4:17 10 32:27.7 132 HOLLINGER,Dillon 4:20 11 32:35.5 145 SMITH,Todd 4:28 12 32:57.2 241 THOMAS,Blake Mason Thomas 4:50 13 33:22.7 136 LOOSE,Michael Unattached 5:15 14 33:37.6 146 STROOT,Scott 5:30 15 33:40.9 143 SAETERN,Yao San Francisco State 5:33 16 33:55.7 137 MOOMEY,Ben V.S.R.T. 5:48 17 35:40.4 127 BLANTON,Mark Team Oakland 7:33 18 36:23.3 139 ORENCIA,Bernard Unattached 8:16 19 38:17.9 141 ROBERTSON,ALLEN TEAM MASON THOMAS 10:10 20 39:10.0 148 VAN HOOK,Sonny 11:03 21 39:38.4 142 ROTMAN,Barry 11:31 22 40:19.8 128 BOWSER,Douglas Unattached 12:12 23 43:37.0 138 NELSON,John 15:30 24 47:25.1 149 VICTA,Vernne 19:18
Results for Mas 35+ 4/5, winning time 28:06.0 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 28:06.0 160 GUDEBSKI,Jordan Unattached 0 2 28:08.7 151 BACCHUS,Jamy Berkeley Bicycle Clu 2 3 28:14.9 164 MAI,Phill Team Fremont p/b Chi 8 4 28:48.0 174 VALDEZ,Taj Unattached 42 5 28:48.3 167 MONTGOMERIE,Brendan " 6 29:21.3 162 KING,Mark Christian Cycling-Ha 1:15 7 29:45.7 158 CREWS,Andrew SJBC 1:39 8 29:46.5 163 KOMLIK,Alexander SJBC 1:40 9 30:18.5 156 CASTELLANI,Daniel Fun Sport Bikes Cycl 2:12 10 30:27.2 157 CLIFTON,Steve Family Cycling Cente 2:21 11 30:28.1 168 MURRAY,Eric Webcor/Alto Velo 2:22 12 31:11.5 153 BENEDINI,Luca 3:05 13 31:19.6 159 GELSI-MEDEOT,Richard California Giant cyc 3:13 14 32:14.5 175 WEATHERALL,Alan SJBC 4:08 15 33:00.7 155 CANADA,Ron Unattached 4:54 16 33:06.8 239 CORUJO,Carlos Freewheel BriteSport 5:00 17 34:02.3 172 PARKS,Kevin Berkeley Bicycle Clu 5:56 18 34:13.3 154 BERTRAM,Dave Unattached 6:07 19 34:18.0 169 NAVASCCA,Robert Unattached 6:12 20 34:33.5 173 PURCELL,Dan 6:27 21 35:19.0 176 WEST,Brian Team Oakland 7:13 22 35:32.6 150 ALVAREZ,Mel Above Category Racin 7:26 23 35:42.0 177 WILSON,Richard Berkeley Bicycle Clu 7:36 24 38:07.4 170 O'DELL,Mike Folsom Bike/Mercedes 10:01 25 39:21.7 166 MOHAMMED,Salifu North America Velo ( 11:15
Results for Clydesdale(200lb), winning time 35:08.5 return to top
PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR GAP -- -------- --- ---------- ---------- ---- 1 35:08.5 180 PRO,Bryan Team Mason Thomas p/ 0 2 36:48.7 179 BAKER,Chris Team Bicycle Trip/ S 1:40 3 42:06.6 178 AUGHNEY,Peter Taleo 6:58 4 54:39.2 238 THOMAS,Seth Unattached 19:31
Combined results for all men return to top
Class PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR Class PLC -- -------- --- ---------- ---------- --------- -- 1 24:28.1 5 O'MARA,Stephen Team Mike's Bik Elite P/1/2 1 2 24:55.6 9 WINGERT,James Team Mike's Bik Elite P/1/2 2 3 25:12.6 1 DAW,Colin Fremont Bank Cy Elite P/1/2 3 4 25:21.2 3 MARTINEZ,Julian Fremont Bank Elite P/1/2 4 5 25:21.8 6 POLIN,Max Rio Strada Elite P/1/2 5 6 25:25.2 7 SCHEFFLER,Rob Fremont Bank Cy Elite P/1/2 6 7 25:48.1 2 METCALFE,Kevin Team Specialize Elite P/1/2 7 8 26:01.9 201 LEONG,Kevin Freewheel Brite Elite cat.3 1 9 26:05.4 93 METCALFE,Kevin Team Specialize Masters 45+ 1 10 26:11.9 63 SHERLOCK,Kieran VOS Racing Mas 35+ 1/2/3 1 11 26:22.2 97 ARCHER,Steve Morgan Stanley Masters 55+ 1 12 26:25.2 81 NIELSON,Carl Kovarus/Wells F Masters 45+ 2 13 26:26.9 12 BRITTEN,Ned Davis Bike Club Elite cat.3 2 14 26:28.7 8 SPENCER,Connor Freewheel - BRI Elite P/1/2 8 15 26:32.0 17 GROSS,Thomas Dolce Vita Cycl Elite cat.3 3 16 26:34.4 11 BIRKY,Cameron Kovarus/Wells F Elite cat.3 4 17 26:36.2 15 DETLEFSEN,Hanns Taleo Racing Elite cat.3 5 18 26:40.7 96 ANDERSON,Robert Team Specialize Masters 55+ 2 19 26:42.8 23 SPENCER,Kenneth CoreTechs Cycli Elite cat.3 6 20 26:44.2 59 DALY,Brenon IronDataThirtyB Mas 35+ 1/2/3 2 21 27:04.4 242 EVANS,Chris Pen Velo Elite cat.4 1 22 27:07.1 20 MURRAY,Dan Team Roaring Mo Elite cat.3 7 23 27:09.6 60 GRABBE,Shon Webcor/Alto Vel Mas 35+ 1/2/3 3 24 27:13.4 58 APPELMAN,Marcel Dolce Vita Cycl Mas 35+ 1/2/3 4 25 27:29.5 220 CAVANAUGH,John HDR Lombardi Masters 45+ 3 26 27:32.6 75 FOY,Clark SJBC Masters 45+ 4 27 27:34.5 71 CONNELLY,Dan Team Roaring Mo Masters 45+ 5 28 27:34.5 122 SUSCO,Kevin WEBCOR/Alto Vel Masters 55+ 3 29 27:39.8 14 FURGIUELE,Chris Dolce Vita Cycl Elite cat.3 8 30 27:40.7 61 LADDISH,Bill (BBC)Berkeley B Mas 35+ 1/2/3 5 31 27:44.9 21 NAWROCKI,Matt North American Elite cat.3 9 32 27:47.3 30 STEFANI,Jovanni Sprocket Rocket Jr Boy 15-16 1 33 28:05.5 19 KUTZSCHER,Ethan Kovarus-Wells F Elite cat.3 10 34 28:06.0 160 GUDEBSKI,Jordan Unattached Mas 35+ 4/5 1 35 28:07.1 126 BELTRAMO,Marcus Unattached Elite cat.5 1 36 28:08.7 151 BACCHUS,Jamy Berkeley Bicycl Mas 35+ 4/5 2 37 28:09.6 190 SCHUSTER,Brian Dolce Vita Cycl Elite cat.4 2 38 28:14.3 202 O'CAMB,Adam Tieni Duro Jr Boy 17-18 1 39 28:14.9 164 MAI,Phill Team Fremont p/ Mas 35+ 4/5 3 40 28:17.6 64 NEVIN,Alan IronData Thirst Mas 35+ 1/2/3 6 41 28:23.5 74 FOSTER,Joseph GNARLUBE / LAND Masters 45+ 6 42 28:30.5 18 KURRLE,Christopher Evergreen Racin Elite cat.3 11 43 28:41.6 100 CAREY,Mac Taleo Racing Masters 55+ 4 44 28:48.0 174 VALDEZ,Taj Unattached Mas 35+ 4/5 4 45 28:48.3 167 MONTGOMERIE,Brendan Mas 35+ 4/5 5 46 28:57.2 79 WHITE,Nigel Sherwood CC Masters 45+ 7 47 28:57.4 4 MILLER,Rand California Gian Elite P/1/2 9 48 29:04.8 73 FIELDING,Steve Unattached Masters 45+ 8 49 29:11.2 76 GATES,Brian Expert Tree Ser Masters 45+ 9 50 29:12.9 13 COLYER,David Taleo Racing Elite cat.3 12 51 29:14.7 147 VAN HOOF,Dennis Elite cat.5 2 52 29:16.7 34 LEVINE,Reese Tieni Duro Jr Boy 17-18 2 53 29:18.5 186 MICHAELS,Jeremiah Webcor/Alto Vel Elite cat.4 3 54 29:20.3 10 T,Travis Freewheel-BRITE Elite P/1/2 10 55 29:20.3 105 HOGLUND,Roy Webcor Alto Vel Masters 55+ 5 56 29:21.3 162 KING,Mark Christian Cycli Mas 35+ 4/5 6 57 29:24.4 135 LOEFFLER,Mike Cutters Elite cat.5 3 58 29:28.0 240 TELLEZ,Alex Berkeley BC Elite cat.4 4 59 29:36.7 187 NG,Colin Elite cat.4 5 60 29:39.1 123 URBAN,Stan morgan stanley/ Masters 55+ 6 61 29:39.7 69 BRIER,Bill Team Fremont/FF Masters 45+ 10 62 29:40.1 31 KENTON,Peter Tieni Duro Jr Boy 17-18 3 63 29:45.7 158 CREWS,Andrew SJBC Mas 35+ 4/5 7 64 29:46.5 163 KOMLIK,Alexander SJBC Mas 35+ 4/5 8 65 29:50.8 25 LEVITT,Drew Tieni Duro Juni Jr Boy 13-14 1 66 29:57.2 131 HELGERSON,Chris Mike's Bikes / Elite cat.5 4 67 30:00.3 119 SNIDER,Craig Taleo Racing Masters 55+ 7 68 30:04.2 98 BARNES,Michael Unattached Masters 55+ 8 69 30:06.6 140 RETZER,Travis Eden Bikes Raci Elite cat.5 5 70 30:12.2 108 LEBARD,Ron Victory Velo Ra Masters 55+ 9 71 30:15.0 192 STANLEY,Jeremy North American Elite cat.4 6 72 30:16.3 16 GEISER,Nicholas Yale Bulldog Cy Elite cat.3 13 73 30:18.4 104 FREUND,Roland Davis Bike Club Masters 55+ 10 74 30:18.5 156 CASTELLANI,Daniel Fun Sport Bikes Mas 35+ 4/5 9 75 30:19.0 194 WEINBERGER,James Dolce Vita Cycl Elite cat.4 7 76 30:22.0 191 SHORES,Steve Berkeley Bicycl Elite cat.4 8 77 30:23.6 29 CLARKE,Ryan Team Swift Jr Boy 15-16 2 78 30:27.2 157 CLIFTON,Steve Family Cycling Mas 35+ 4/5 10 79 30:27.3 65 STUDENICKA,Todd Global Bikes Ra Mas 35+ 1/2/3 7 80 30:28.1 168 MURRAY,Eric Webcor/Alto Vel Mas 35+ 4/5 11 81 30:30.7 107 LANGLEY,Jim Team Bicycle Tr Masters 55+ 11 82 30:36.7 121 STOCKWELL,David SJBC Masters 55+ 12 83 30:39.3 185 LEM,John Team Fremont / Elite cat.4 9 84 30:45.3 111 NELSON,Daryl Taleo Racing Masters 55+ 13 85 30:45.4 144 SAETURN,Mark eden racing clu Elite cat.5 6 86 30:49.1 116 SCRIVNER,Dan SixFifty Racing Masters 55+ 14 87 30:58.9 92 WOOD,Dan Taleo Racing Masters 45+ 11 88 30:59.7 129 COLLETT,Stuart Taleo Elite cat.5 7 89 31:11.5 153 BENEDINI,Luca Mas 35+ 4/5 12 90 31:19.6 159 GELSI-MEDEOT,Richard California Gian Mas 35+ 4/5 13 91 31:24.6 78 LOW,Anthony Taleo Racing Masters 45+ 12 92 31:25.7 67 BIAGGI,Allen Alta Alpina Masters 45+ 13 93 31:55.7 117 SEK,Jonathan SJBC Masters 55+ 15 94 31:58.4 82 PANOS,Marty Taleo Racing Masters 45+ 14 95 32:14.5 175 WEATHERALL,Alan SJBC Mas 35+ 4/5 14 96 32:22.8 133 KAM,Vincent Team Mason Thom Elite cat.5 8 97 32:24.6 130 GREEN,Nat Unattached Elite cat.5 9 98 32:27.7 132 HOLLINGER,Dillon Elite cat.5 10 99 32:29.8 120 STEFANI,Joseph Sprocket Rocket Masters 55+ 16 100 32:34.1 84 RAPMUND,Neil Berkeley Bicycl Masters 45+ 15 101 32:35.5 145 SMITH,Todd Elite cat.5 11 102 32:41.7 68 BIGGS,Steve Unattached Masters 45+ 16 103 32:55.4 87 SPEER,Gary Unattached Masters 45+ 17 104 32:57.2 241 THOMAS,Blake Mason Thomas Elite cat.5 12 105 32:57.7 219 KURIHARA,West Team Fremont Masters 45+ 18 106 33:00.7 155 CANADA,Ron Unattached Mas 35+ 4/5 15 107 33:06.8 239 CORUJO,Carlos Freewheel Brite Mas 35+ 4/5 16 108 33:22.7 136 LOOSE,Michael Unattached Elite cat.5 13 109 33:32.0 32 KIMBALL,Charlie Tieni Duro Jr Boy 17-18 4 110 33:33.1 183 FREEMAN,John Dolce Vita Cycl Elite cat.4 10 111 33:37.6 146 STROOT,Scott Elite cat.5 14 112 33:40.6 221 BROOKS,Ted Taleo Racing Masters 55+ 17 113 33:40.9 143 SAETERN,Yao San Francisco S Elite cat.5 15 114 33:51.3 113 ROAY,Cory Peninsula Velo Masters 55+ 18 115 33:55.7 137 MOOMEY,Ben V.S.R.T. Elite cat.5 16 116 34:02.3 172 PARKS,Kevin Berkeley Bicycl Mas 35+ 4/5 17 117 34:09.7 109 LEIGHTON,Lloyd Davis Bike Club Masters 55+ 19 118 34:13.3 154 BERTRAM,Dave Unattached Mas 35+ 4/5 18 119 34:18.0 169 NAVASCCA,Robert Unattached Mas 35+ 4/5 19 120 34:21.8 193 VIEIRA,Reynaldo LOMBARDI Elite cat.4 11 121 34:33.5 173 PURCELL,Dan Mas 35+ 4/5 20 122 35:08.5 180 PRO,Bryan Team Mason Thom Clydesdale(200l 1 123 35:09.4 85 RODRIGUEZ,Arnaldo Masters 45+ 19 124 35:17.3 114 SANTOS,Reuben Hilton Cycling Masters 55+ 20 125 35:19.0 176 WEST,Brian Team Oakland Mas 35+ 4/5 21 126 35:32.6 150 ALVAREZ,Mel Above Category Mas 35+ 4/5 22 127 35:36.5 103 FARR,John Unattached Masters 55+ 21 128 35:40.4 127 BLANTON,Mark Team Oakland Elite cat.5 17 129 35:42.0 177 WILSON,Richard Berkeley Bicycl Mas 35+ 4/5 23 130 36:19.9 72 COTTRELL,Wayne Ogden One Masters 45+ 20 131 36:23.3 139 ORENCIA,Bernard Unattached Elite cat.5 18 132 36:24.4 70 BROWN,Robert Vx Capital Part Masters 45+ 21 133 36:25.3 94 ZAUDERER,Marvin Taleo Racing Masters 45+ 22 134 36:37.5 112 NOYES,Sid Davis Bike Club Masters 55+ 22 135 36:48.7 179 BAKER,Chris Team Bicycle Tr Clydesdale(200l 2 136 37:06.2 99 BERG,John Team Fremont/FF Masters 55+ 23 137 37:33.7 28 BUSH,Connor Jr Boy 15-16 3 138 37:39.9 118 SIEGEL,Richard Above Category Masters 55+ 24 139 38:07.4 170 O'DELL,Mike Folsom Bike/Mer Mas 35+ 4/5 24 140 38:17.9 141 ROBERTSON,ALLEN TEAM MASON THOM Elite cat.5 19 141 38:25.9 102 CASE,Donald Taleo Racing Te Masters 55+ 25 142 38:36.2 188 ODELL,Anthony Folsom Bike/Mer Elite cat.4 12 143 39:10.0 148 VAN HOOK,Sonny Elite cat.5 20 144 39:21.7 166 MOHAMMED,Salifu North America V Mas 35+ 4/5 25 145 39:38.4 142 ROTMAN,Barry Elite cat.5 21 146 39:56.3 77 KHARSA,Charlie Team Mason Thom Masters 45+ 23 147 40:19.8 128 BOWSER,Douglas Unattached Elite cat.5 22 148 41:18.9 27 LYLE,Ashton Tieni Duro Juni Jr Boy 13-14 2 149 41:40.3 22 SARNOSKI,David Elite cat.3 14 150 41:57.8 110 LOWE,Cliff Masters 55+ 26 151 42:00.1 95 ALLEN,Richard Webcor/Altovelo Masters 55+ 27 152 42:06.6 178 AUGHNEY,Peter Taleo Clydesdale(200l 3 153 42:18.7 80 NGUYEN,Thanh Webcor/Alto Vel Masters 45+ 24 154 42:31.2 33 MENON,Ramakrishnan Team Fremont/FF Jr Boy 17-18 5 155 43:37.0 138 NELSON,John Elite cat.5 23 156 47:25.1 149 VICTA,Vernne Elite cat.5 24 157 54:39.2 238 THOMAS,Seth Unattached Clydesdale(200l 4
Combined results for all women return to top
Class PLC TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR Class PLC -- -------- --- ---------- ---------- --------- -- 1 30:02.5 57 WERNER,Erin IronDataThirsty Women Mas 35+ 1 2 30:38.5 38 STROUTS,Fiona Stevens Bikes p Women 1/2/3 1 3 32:03.9 39 VAN HOUWELING,Molly Metromint Cycli Women 1/2/3 2 4 32:13.8 204 CAVANAUGH,Leila IronData Thirst Women Mas 35+ 2 5 32:57.1 53 CASABONA,Helen Peninsula Velo Women Mas 35+ 3 6 33:08.3 37 HAZLEWOOD,Elise RED Racing Women 1/2/3 3 7 33:20.1 54 FENECH,Lauraleen Los Gatos BRC Women Mas 35+ 4 8 33:21.6 36 FONG,Kimberly CyclesFANATIC.c Women 1/2/3 4 9 33:22.7 52 BENISHIN,Elizabeth Velo Bella - Sp Women Mas 35+ 5 10 33:42.7 49 WONG,Melanie Women cat.4 1 11 33:54.0 45 FRITZ,Shelagh Taleo Racing Women cat.4 2 12 33:59.6 47 MCDONALD,Heather Metromint Racin Women cat.4 3 13 34:52.6 50 ALLEN,Mary Ellen Webcor/Alto Vel Women Mas 35+ 6 14 34:54.0 205 WONG,Jenny IronData Thirst Women cat.4 4 15 35:04.9 48 MODENOS,Megan Taleo Racing Women cat.4 5 16 35:07.3 40 WETZEL,Lindsay Rio Strada Women 1/2/3 5 17 35:20.4 200 WALBROEHL,Yvonne Pen Velo Women Mas 35+ 7 18 35:48.4 42 BERTRAM,Kathy Fuji-Oval Racin Women cat.4 6 19 36:01.0 46 JURGENS,Anna Women cat.4 7 20 36:21.3 55 MORRILL,Michelle Team Roaring Mo Women Mas 35+ 8 21 37:04.5 56 ROUSHDI,Narda Fast Freddie Women Mas 35+ 9 22 37:17.9 43 BOSCH- MORA,Jenny Early Bird wome Women cat.4 8 23 39:03.9 203 BRESLIN,Susan Unattached Women cat.4 9 24 39:30.8 35 ANDERSON-MERRITT,Em. Tieni Duro Juni Jr Girl 17-18 1 25 40:51.8 51 BARLOW,Jennifer Fuji Oval Racin Women Mas 35+ 10 26 1:04:26.7 44 FALLESGON,Gritchelle Team Roaring Mo Women cat.4 10
Timing and results: Tom Simonson